Co warto wiedzieć o układankach lewopółkulowych?

Układanki lewopółkulowe przeznaczone są dla dzieci, które borykają się z problemami mowy, zaburzeniami koncentracji i analitycznego myślenia. Ich głównym celem jest pobudzenie lewej półkuli dziecięcego mózgu do silniejszego rozwoju. Tak, by prawa półkula, odpowiadająca za emocjonalność, przestała dominować. Bo tylko równowaga między półkulami i ich jednoczesne używanie, pozwala na sprawne działanie mózgu oraz radzenie sobie z codziennymi obowiązkami.

Układanki poprawiające koncentrację i percepcję wzrokową

Zabawa z układankami lewopółkulowymi (https://www.eduksiegarnia.pl/trudnosci-w-nauce-czytanie-pisanie-ortografia-matematyka/ukladanki-lewopolkulowe) polega na naśladowaniu wzoru ułożonego na szablonie. Dzieci, mając do dyspozycji przedmioty o określonych kolorach i kształtach, muszą dokładnie odwzorować ich sekwencję. Maluchy uczą się koncentracji, bo patrząc na szablony muszą odróżnić ich kształty i kolory. Poprawia się ich percepcja wzrokowa. Uczą się analizowania sytuacji krok po kroku. Dzięki takim ćwiczeniom pobudzają swoją lewą półkulę mózgu, świetnie się przy tym bawiąc.

Funkcje lewej półkuli mózgu

Maluchy dzięki temu, że mają nieograniczony dostęp do różnych urządzeń elektronicznych, odbierają mnóstwo bodźców wzrokowych i słuchowych. To stymuluje tylko ich prawą półkulę, lewa rozwija się słabiej.
Funkcje lewej półkuli są istotne. Odpowiada ona za myślenie logiczne i analityczne, za umiejętność pisania i czytania ze zrozumieniem. Także za mówienie i rozumienie poleceń oraz dostrzeganie relacji i różnic, które są następnie przetwarzane.
Otoczenie nie wpłynie na stymulację lewej półkuli mózgu. Najlepszym sposobem na to są ćwiczenia za pomocą układanek lewopółkulowych.