Jak wspierać rozwój dziecka?

Wychowanie dziecka nie należy do łatwych. Dziecko to nie komputer, do którego dołączona jest instrukcja obsługi. Nie da się tego nauczyć także z żadnych książek ani innych źródeł, bo nie ma jednej metody wychowawczej, która zadziała na każde dziecko. Każde dziecko jest inne i potrzebuje innego podejścia rodzica. Przede wszystkim jednak dziecko potrzebuje wsparcia w rozwoju i poznawania świata. Jak mu pomóc?

Chwalenie za umiejętności, ale bez przesady

Dziecko w miarę dorastania musi wciąż uczyć się nowych rzeczy i nabierać umiejętności, które będą mu potrzebne później, w dorosłym życiu. Trzeba więc je wspierać na każdym kroku, ale nie można przesadzić. Chwalenie jest potrzebne, ale jeśli się przesadzi, to dziecko wyrośnie na zagubionego człowieka, ciągle szukającego motywacji. Krytyka jednak może zadziałać tak, że dziecko samo nauczy się wszystko i wszystkich krytykować. Owszem, należy upominać dziecko, jeśli coś robi źle, ale nie można wytykać mu tego, że jeszcze czegoś nie potrafi, a inne dzieci już tak. To poważny błąd.

Kontakt z rówieśnikami

Moment, kiedy dziecko zaczyna mieć kontakt z rówieśnikami to duża zmiana w jego życiu, która ma ogromny wpływ na jego rozwój. Dziecko uczy się przebywania w grupie i dostosowania do grupy, a także wspólnej zabawy i pracy. Dlatego warto zapisać dziecko do przedszkola, bo nie tylko nauczy się odpowiedniej interakcji z rówieśnikami, ale też szacunku do innych, zwłaszcza starszych, bo będzie musiało przecież być grzeczne w stosunku do opiekunów. Należy jednak pamiętać, że dobre maniery dziecko powinno wynieść z domu, a nie oczekiwać, że nauczy się ich w przedszkolu czy szkole.

Rozwój przez zabawę

Zabawa to ulubione zajęcie każdego dziecka. To poprzez zabawę dziecko uczy się najchętniej i najwięcej. Dlatego trzeba nie tylko kupować dziecku odpowiednie zabawki, ale także bawić się razem z nim, aby umacniać więź, która łączy dziecko z rodzicem. Jakie zabawki kupować dziecko? Przede wszystkim zgodne z jego zainteresowaniami. Np. jeśli chłopiec kocha piłkę nożną, warto kupić mu zabawki z nią związane – nie tylko piłkę, ale też karty piłkarskie (zobacz) czy figurki piłkarzy. Poza tym warto kupować mu zabawki, które pobudzą jego kreatywność i wyobraźnię. W ten sposób dziecko może odkryć swoje zdolności, które mogą stać się sposobem na całe życie.