Smoczki dla dzieci – dawać, nie dawać?

Istnieje mnóstwo kwestii, co do których rodzice mają sprzeczne opinie. Jedną z nich są smoczki dla dzieci. Wielu rodziców uważa, że są one szkodliwe dla dzieci i odradza ich stosowania, z kolei inni rodzice bardzo sobie chwalą smoczki jako niezbędną pomoc przy uspokajaniu malucha. Jak jest naprawdę – czy używanie skoczków dla dzieci jest bezpieczne?

smoczki dla dzieckaNowoczesne smoczki

Głównym argumentem rodziców, którzy odradzają smoczki, jest rzekome powodowanie wady zgryzu u dziecka. Czy tak dzieje się naprawdę? Owszem, jeszcze kilkanaście lat temu na rynku rządziły smoczki dla dzieci, które rzeczywiście mogły powodować wady zgryzu, szczególnie przy nadmiernym i długotrwałym stosowaniu. Dzisiejsi producenci dbają o to, aby ich artykuły jak najlepiej służyły maluszkom. Przy opracowywaniu nowych produktów często uczestniczą lekarze i logopedzi, dzięki czemu kupujący może mieć gwarancję bezpieczeństwa i wysokiej jakości smoczka.

Odzwyczajanie od smoczka

Kolejnym powodem, dla którego niektórzy rodzice patrzą na smoczki dla dzieci sceptycznie, jest problem z odzwyczajeniem malucha od smoczka. Z pewnością nie jest to proste zadanie, ale łatwiej schować smoczek, niż odzwyczaić dziecko od karmienia piersią. Odzwyczajanie od smoczka przebiega znacznie sprawniej u nieco starszych dzieci, którym można już wytłumaczyć, że są na niego po prostu za duże. Metod jest wiele i u każdego dziecka sprawdza się inna. Zdarza się nawet, że maluch sam dojrzewa do rezygnacji ze smoczka i już go po prostu nie potrzebuje.