Jak wybrać dobrą huśtawkę dla dziecka?

Z pewnością jednym z popularniejszych sprzętów dziecięcych jest domowa lub ogrodowa huśtawka. Wielu rodziców nie wie jednak, czym się kierować podczas jej zakupu. Rynek oferuje bowiem wiele opcji i czasem naprawdę trudno jest zdecydować, która będzie najbardziej odpowiednia.

Huśtawka dla dziecka przede wszystkim musi spełniać wszelkie wymogi związane z bezpieczeństwem – to absolutnie podstawowy warunek, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. Nie warto decydować się na bardzo tanie, wątpliwej jakości modele, nieposiadające europejskich certyfikatów bezpieczeństwa. Niska cena to nie wszystko – priorytetem zdecydowanie powinno być zdrowie dziecka. Nie może dojść do sytuacji, gdy maluch wypada podczas bujania lub zamontowany sprzęt ulega np. zerwaniu.

Wybierając huśtawkę, należy kierować się też wiekiem i gabarytami dziecka. Trzeba więc dokładnie sprawdzić szerokość i wysokość modelu i maksymalną wagę obciążenia, określoną przez producenta. Wiadomo, że przeciętny kilkulatek poradzi sobie na większości tego typu sprzętów, choćby na tradycyjnej desce, zawieszonej na dwóch linkach, jednak młodsze maluchy mają już w tym względzie określone wymagania. Huśtawka dla dzieci w wieku niemowlęcym muszą być stabilne, wyposażone w pasy oraz siedzisko z odpowiednim oparciem i zabezpieczeniem z przodu. Jeśli sprzęt ten ma służyć do usypiania malucha, warto pomyśleć o huśtawce z możliwością grania kołysanek czy wibrowania, choć nie jest to oczywiście element niezbędny.